Na és ha nem retrofit?

2016.12.03 0 Hozzászólások Tudástár,
Na és ha nem retrofit?

Előző cikkünkben a retrofit, azaz a cserélhető fényforrásokat tekintettük át. A gyakorlatban viszont előfordulnak olyan alkalmazások, ahol az egész lámpatestet cserélnünk kell, vagy éppen egy új beruházás keretén belül teljes lámpatestekre van szükségünk. A LED-ek ezen a területen is igazán erős jelöltek, hiszen kis méretük és fogyasztásuk miatt szinte bármilyen világító felület kialakítható belőlük.

Az alapvető forma itt is a sík felület. Ezzel meg is érkeztünk a LED panelekhez, amelyek új beruházáskor vagy meglévő belső terek felújításakor a belsőépítészek kedvencei. Tehát:

LED panelek

A paneleket 3 fő kategóriába sorolhatjuk:

Süllyesztett LED panelek

Ezek a panelek az álmennyezetbe beépített jó öreg halogén szpotos megoldásokra nyújtanak alternatívát - igencsak meggyőző módon. Íme, az érvek:

  • Méretük: extra vékony kivitelezésük miatt akár 3-4 cm magas álmennyezet térbe is beépíthetőek.

  • Esztétika: kerek vagy négyzet alakú peremük és tejfehér felületük szépen belesimul a mennyezetbe.

  • Fény: nagyon szép, egyenletes és szórt fényt bocsátanak ki.

Kerek süllyesztett LED panel                   

 

Négyzet süllyesztett LED panel                       

LED panel alkalmazás

Falon kívüli LED panelek

A fenti süllyesztett LED paneleknek egy szerelő (kiemelő) kerettel ellátott változata.

Szabvány méretű (nagy) LED panelek

Ezeket a lámpatesteket a rácsszerkezetes mennyezetekre találták ki szabványos, 60 x 60, 120 x 30, 60 x 30 cm-es méretekben.

Legtöbb esetben az álmennyezetben elhelyezett hagyományos fénycsöves armatúrákat váltják ki vele hatékonyan:

  • A 4 x 60 cm-es (4 x 18 wattos) armatúra helyett a 60x60-as panel

  • A 2 x 120 cm-es (2 x 36 wattos) armatúra helyett a 120x30-as panel

Van lehetőség viszont felületre is szerelni ezeket a paneleket szerelőkeret vagy függeszték segítségével. Sőt, akár gipszkartonba is lehet őket süllyeszteni megfelelő rugós karmokkal.

Minden alkalmazásban a végeredmény nagyon kellemes, vakításmentes, szórt fény, amely mind munkahelyi, mind otthoni környezetben megfelelő fényviszonyokat biztosít.

T5 LED fénycsövek

A korábbi levelünkben tárgyalt T8 retrofit fénycsövekhez képest ezek a fényforrások vékonyabbak és egybe vannak építve általában egy légies armatúrával. Az egységcsomag általában tartalmaz minden szerelő tartozékot. Nekünk csak ki kell venni a dobozból, és 2 rögzítővel fel tudjuk pattintani a bútor vagy akár a fal felületére. Ráadásul ezek a T5-ös LED fénycsövek sorolhatóak, a betáplálást egymásnak át tudják adni.

T8-as LED fénycső

T5-ös LED fénycső

LED lámpatest , kompakt armatúra

LED szalagok és tartozékaik

Ezek a nagyon sokoldalúan alkalmazható eszközök akár egy külön levelet is megérnének, de csak annyit róluk röviden, hogy mind hangulat- vagy háttérvilágításra, mind egyéni terek (pl. konyhai munkalap, kamra vagy gardrób) fővilágítására is használhatóak.

Fő elemként maga a rugalmas LED szalag a felületére telepített SMD LED-ekkel jelölhető meg. Méretben, fényerőben, és színben különböző típusokba sorolhatóak. Felhasználói szempontból az alábbi szempontok szerint különböztethetjük meg őket:

Fényerő alapján:

  • Dekor avagy díszvilágítás célra használt LED szalagok. 300 - 600 lumen / méter fényerővel, azaz méterenként max. egy régi 60-es izzó fényét adják.

  • Világítás célú LED szalagok. Minimum 700, de akár 2000 (!) lument is le tudnak adni méterenként.

Színhőmérséklet alapján:

  • Monokróm LED szalagok: egy bizonyos színt adnak le: hideg-, meleg- vagy természetes fehér szín itt is megtalálható, de akár kék, zöld, piros, sárga színű monokróm szalag is kapható.

  • RGB (az angol red, green, blue azaz piros, zöld, kék színek kombinációját keverni képes) LED szalagok: ezen típusnál természetesen vezérlésre is szükség van, hiszen a 3 alapszín keverésével mi állítjuk elő a kívánt színt, de akár színváltós programokat is megadhatunk a vezérlő segítségével.

Alkalmazási terület alapján:

  • Beltéri LED szalagok

  • Kültéri LED szalagok (ezek speciális vízvédő réteggel ellátott szalagok)

    LED szalag alkalmazás - fehér szín

    LED szalag alkalmazás - színes

     

Nagy általánosságban a LED szalagok 12 Volt egyenárammal működnek, ezért egy megfelelő méretezésű és típusú 230 V~ / 12 V DC tápegységgel tudjuk őket működtetni.

A méretezés annak függvénye, hogy milyen teljesítményű LED szalagból milyen hosszúságot kell megtáplálni. Például, ha a szalagom teljesítménye 7,2 Watt / méter, és ebből 5 métert szeretnék beépíteni, akkor az alábbi számítást kell alkalmazni a tápegységre:

7,2 x 5 x 1,25 = 44 Watt 

Tehát minimum egy 44 Wattos tápegységet kell használnom. Az 1,25-ös szorzó azért van, mert egy 25%-os biztonsági tartalékot rászámolunk a tápegység élettartamának növelése érdekében.

A tápegység típusát pedig újfent a beltéri vagy kültéri viszonylatban tudom megválasztani, illetve van még egy szempont, hiszen vannak dugvillás (vagy ún. adapter típusú) tápegységek és vannak fémházas (ipari v. szerelhető) tápegységek.

A tápegységen kívül vezérlőkre és ún. dimmerekre is szükség lehet a gyakorlatban. A vezérlőket fentebb említettük, az RGB LED szalagoknál elengedhetetlenek. A dimmerek segítségével a LED szalagok fényerejét tudjuk szabályozni, ezért a monokróm szalagok esetében is használatosak.

A fenti aktív eszközök mellett egy sor passzív tartozékot is használunk a LED szalagok beépítésénél, amelyek közül az alábbiakban felsorolunk néhányat.

Alumínium profilok, csatlakozók, toldók, vezetékek, de akár a különböző mintájú és profilú polisztirol díszlécek is ide tartoznak, amelyek segítségével egyedi hangulatvilágítást tudunk kialakítani.

A fentiekből is láthatjuk, hogy A LED technológia minden eddiginél szélesebb körű lehetőségeket nyújt mind a világításban, mind a látványtechnikában.

Ez egy kissé el is riaszthatja az átlagos felhasználót. Lehet, hogy most Ön is úgy érzed, Kedves Olvasó, hogy ez már egy olyan tudást igényel, amit csak a szakmai felhasználók szerezhetnek meg. Pedig biztosíthatjuk, hogy valójában sokkal egyszerűbb, mint gondolná. A következő leveleink elolvasása után Ön is így fogja látni.

Rögtön a következő cikkben fényt derítünk a már fent is említett Lumen szóra, ami nem egy káromkodás. A Wattról is fogunk értekezni, és meglátja, hogy mindezek a nevek nem az atomfizikusok Facebook ismerősei. Mi is nyugodtan bejelölhetjük őket, akár közeli barátainkként.

TOVÁBB A KÖVETKEZŐ CIKKRE