-
A kosarad üres!
A kosarad üres!
Az RGB szalag korszerű kivitelben már úgy működik, hogy egy chip-be van építve minhárom szín (R-piros, G-zöld, B-kék). Az, hogy egy bizonyos színt állítsunk elő (kikeverjünk), e 3 színt különböző intenzitásban kell vezérelni. Ebből adódik, hogy elsőként kell:
1. Vezérlő
amelyből egy közös szál (ez általában a +), és 3 másik szál, azaz az R, a G és a B szál megy rá magára a szalagra.
Az, hogy a vezérlő, hogyan adja ki a 3 szín arányát, egy
2. Távírányítóval tudom állítani. A távirányító és a vezérlő között lehet infravörös vagy rádiófrekvenciás (RF) kapcsolat. Ez utóbbi az igényesebb kivitel, számos előnye van, de ezek közül a legfontosabb az, hogy a 2 eszköz nem kell, hogy "lássa" egymást.
3. Tápegység
A vezérlőnek 12 V egyenáram kell. Az R, G és B szálakra aztán ő ebből ad 0 és 12 V közötti feszültséget a megfelelő arányok kikeverése miatt.
A tápegység méretezése egyenesen arányos a rákötött fogyasztó teljesítményével, tehát egyenesen arányos a LED szalag hosszával. Tehát minél hosszabb a LED szalag, annál nagyobb teljesítményű tápegység kell a megtáplálásához.
A LED szalagokhoz úgy méretezem a tápegységet, hogy a szalag méterenként megadott teljesítményét megszorzom a beépítendő méterek számával + 20-25% tartalékot rászámolok.
4. Alumínium profilt a díszlécbe csak akkor építünk bele, ha a szalag teljesítménye nagyobb, mint 12 Watt/m. És akkor is a legegyszerűbb profil kell, a szalag hűtésére:
https://www.ledvonal.hu/aluminium-led-profil/aluminium-l-profil-led-szalaghoz-20-mm-x-10-mm
RGB vezérlőnél több lehetőségem is van, ezért az alábbi szempontokat érdemes mérlegelnem:
fali vagy távirányítós
infra vagy rádiófrekvenciás
egy- vagy több zónás
esetleg mobil vagy helyi hálózati eszközzel (WiFi) akarom-e vezérelni
https://www.ledvonal.hu/led-szalag/vezerlo-dimmer
5. Tartozékok
A fent említett alumínium profilon kívül, egy sor olyan tartozék jöhet szóba, mint:
- forrasztásmentes csatlakozók, toldók, sarokelemek
- elosztók, X, T, L formában
- távirányító tartó